Austrálie & Nový Zéland 2 0+

Various, Various 2000, původní znění / české titulky, 103 min

Austrálie je v posledních možná dvaceti letech teritoriem, odkud do hollywoodských studií tiše proudí míza originality a inspirace. Režiséři jako Peter Weir, Jane Campionová, Baz Luhrman nebo Peter Jackson a herci jako Nicol Kidmanová nebo Russel Crow patří rozhodně k těm, kteří spoluutvářejí podobu současné kinematografie. Kdybychom měli nějak pojmenovat charakteristiky, které se nám spojují s australskými filmy, asi bychom neopomněli zmínit zvláštní citlivost k tajemství a rituálům, fascinaci neuchopitelnou, nezkrotnou silou přírody a lidského charakteru, smysl pro potřeštěnost a divnost všeho druhu či vizuální vytříbenost. To jsou ingredience jedinečných filmů, za nimiž stojí neopakovatelná kulturně-historicko-geografická zkušenost tajuplného kontinentu.

Právě tato jedinečnost pohledu, podpořená výtečným zázemím, tvořeným kombinací systému státních institucí a malých produkcí, stojí nejspíš za úspěchem australských a novozélandských krátkých filmů, které v posledních letech sbírají ceny, kde se dá. V jižním Pacifiku se tak docela možná chystá nová generace zajímavých filmařů, jejichž různorodost je stejně nedohledná jako kontinent, na němž vyrostli. Ve dvou blocích nabízíme čtrnáct filmů, výběr z toho nejlepšího, co v Austrálii a na Novém Zélandu mezi krátkými hranými filmy vzniklo v posledních dvou letech. O filmové „vydatnosti“ teritoria svědčí i fakt, že další australské filmy najdete i v jiných sekcích, včetně soutěže.

Cracker Bag (Ohňostroj / Glendyn Ivin / Austrálie / 2003 / 15min.)
Eddie utrácí veškeré kapesné za rachejtle, které si téměř posedle chystá na „cracker night“ – noc ohňostrojů. Když očekávaná chvíle konečně nastane, zapálí Eddie první rachejtli a zažije jeden z těch zdánlivě malých zážitků z dětství, které nás ovlivní na celý život.

Deluge (Potopa / Flordeliz Bonifacio / Austrálie / 2003 / 7min.)
Otec a jeho dva synové se během zimy starají o vypuštěné bazény místní plovárny. Obrovské, opuštěné nádrže jsou případným protějškem pocitu osamělosti staršího z bratrů a ideálním prostorem pro výlety do vlastní fantazie toho mladšího. Zvláštní cena poroty v Clermont-Ferrand.

Nothing Special (Nic zvláštního / Helena Brooks / Nový Zéland / 2005 / 11min.)
Otec a jeho dva synové se během zimy starají o vypuštěné bazény místní plovárny. Obrovské, opuštěné nádrže jsou případným protějškem pocitu osamělosti staršího z bratrů a ideálním prostorem pro výlety do vlastní fantazie toho mladšího. Zvláštní cena poroty v Clermont-Ferrand.

Green Bush (Green Bush Show / Warwick Thornton / Austrálie / 2005 / 27min.)
Během jedné dlouhé noci si Kenny, DJ nočního programu lokální aboriginské rozhlasové stanice, uvědomí, že jeho práce znamená něco víc než pouhé pouštění písniček.

Heartworm (Srdeční červ / Ben Chessell / Austrálie / 2003 / 15min.)
Daniel se pobláznil do jedné dívky tak, že mu to kompletně rozhodilo život. Nakonec to nebyl ani její bývalý přítel, ani její zpívající pes, ani Danielovi kamarádi, kdo mu to celé pomohl rozplést.

Tama Tū (Tama Tu / Taika Waititi / Nový Zéland / 2005 / 18min.)
Šest vojáků maorského batalionu čeká v ruinách domu jakéhosi italského městečka, až padne noc. Musejí čekat úplně tiše a čas se vleče. A tak se baví, jak by se asi snažil zabavit každý na jejich místě, vtípky a legracemi. Kdyby kolem ovšem nezuřila válka.

Smith & Ashcroft (Smith & Ashcroftová / Fin Edquist / Austrálie / 2005 / 10min.)
Chris, silně neloajální uklízečka, si v duchu přebírá úpadek manželství svých oblíbených zaměstnavatelů: pana Smithe a paní Ashcroftové, tajemného zámožného mladého páru. Celé hodiny sama v jejich přepychovém domě postupně rozplétá jejich temné tajemství.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web