Agnesiny pláže 0+

(Les plages d'Agnès), Agnès Varda, F 2008, francouzsky / anglické titulky, 110 min

Film uvedeme krátkou debatou Michala Breganta (generální ředitel NFA) a Davida Čeňka (filmový hostrik). Moderace se chopí Marek Hovorka (ředitel MFDF Jihlava).

Pláže jsou místa režisérčiných odjezdů, pláže si pamatují, a tak autobiografická esej Agnes Vardové nemůže začít jinde, než na břehu moře, aby v různých rovinách spojila události, na které vzpomíná, s těmi, o nichž vypráví, když se vydává vstříc svým filmům, doprovázeným radostí z práce stejně jako osobními ztrátami, a v této celistvosti, v sounáležitosti osobní a veřejné paměti, se její film stává příběhem poválečné francouzské kultury.

Agnès Vardová Režisérka, která nikdy nerespektovala rozdíl mezi hraným a dokumentárním filmem

Částí francouzské kritiky byla označena za prarodičku nové vlny, k čemuž ona sama s úsměvem dodává, že přirovnání pokulhává, protože si ho vysloužila již jako třicetiletá. Sama Agnès Vardová se proti zařazování do kategorií vymezuje. V jejích filmech se často objevují témata jako např. erotika, stárnutí, smrt a bourání společenských tabu. U jejích dokumentů je zajímavé, že byly často výrazně ovlivněny postupy hraného filmu, což je trend, který je vlastní i současné kinematografii Více zde.

Partnery projekce jsou Doc Alliance Films a Francouzský Institut.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web