SOSOI - autorské čtení Miroslava Sosoie 0+

0 min
SOSOI - autorské čtení Miroslava Sosoie

Miroslav Sosoi, narozen 20.5.1990Klatovech, básník, prozaik a textař, žijící v současné době v Regensburgu. Na portálu Databáze ústavu pro českou literaturu je uveden pod pseudonymem Mihayi Sosoi

Alibistické vyhledávání nádhery v zanícení mučivých, existenčních otázek a perspektiv. Filtrace. Pro bezpečí. Tak by se dal popsat autorův tematický obzor, jenž bývá přirovnáván k tvorbě A. Artauda, R. Wojaczka či CH.Bukowského. Navzdory tomu je však Sosoiova tvorba autorsky osobitá, nevšední, originální a lačně až živočišně nažitá. Rozporuplnost tvorby Miroslava Sosoie je příznačná i projevu, kdy během vypjetí veškerých emocí v agonické křeči "bezpečně filtruje" touhu oprostit vlastní tělesnou schránku epileptického vzezření. Autor bilancuje na ...nejasných hranicích racionality a to zcela vědomě.

Svoji samizdatovou prvotinuPOSIBILITA zavrhuje, je prý příliš agitační, což se již delší dobu neslučuje s autorovým názorem na tvorbu. Sosoiovu první sbírku TĚLA vydávává nakladatelství ČSAF, stejně jako jeho následující titul CRUOR BESTIA, ke které vytvořil dokumentaci fotograf David Těšínský.

,,Koketování s úchylkou, zachycenou někde na podzimní dásní letargického odchodu, na půl živý chci vidět, napůl živý chci cítit…´´

Na rozdíl od předchozích děl, v CRUOR BESTIA jsou poprvé publikovány básně v próze ale také i experimentální prozaické texty. Autorův titul POKÁNÍ na sebe nechal upoutat značnou pozornost nejen svou neotřelou surovostí nihilismu a dekadence, šibeničním humorem a přidrzlým sex appealem, ale zejména i dokumentárním snímkem LUNATICS, jenž pojednává o spisovatelově nestabilním životě, který tak výrazně ovlivnil jeho tvorbu v Plzni, kde autor toho času knihu POKÁNÍ dopsal. Dokument je klauzurním počinem studentů Ústavu umění a designu a grafika Šimona Sýkory. Publikaci POKÁNÍ také propůjčila své jméno formou ilustrací a kreseb malířka a hudebnice Kateřina Černá, a kurátor Západočeské galerie v Plzni/ZPCgalerie/Jiří Hlobil.

V Praze posléze dokončuje svůj první román DÉŠŤ KTERÝ NEBYL.

V současné době zpracovává publikaci ŽLUTEJ KRÁL pod hlavičkou nakladatelství HERE LOVE.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Like the new web?