Československý plakát | western

Československý plakát | western

1. září - 30. listopadu 2018

V nadcházejících podzimních měsících si můžete v předsálí Bia Central prohlédnout výstavu plakátů ze sbírky filmové galanterie Terryho ponožky, která alespoň částečně prodlužuje závan léta, prázdnin a dobrodružných výprav, na nichž se každé dítě školou (nově či znovu) povinné promění v kovboje nebo Indiána, desperáta nebo šerifa. Vystavené westernové plakáty si z nikoho nestřílí, ale pálí ostrými.

            Kompozice výstavy navozuje atmosféru soubojů a pronásledování, duelů muže proti muži i přestřelek celých tlup. Střetávají se zde odvěcí nepřátelé, kteří si šli po krku Tenkrát na Západě a zkřížené kolty na plakátu Rio Bravo Karla Vacy naznačují, že vítěz může být pouze jeden. Na sever Aljašky se na plakátu Ladislava Dydka vydal westernový klasik John Wayne – a i v této dvojici, do níž byl plakát postaven s ukázkou díla Jaroslava Fišera, je sváděn Nerovný zápas. Souboj zde probíhá nejen mezi pistolníky a Indiány, ale i mezi barevnými kontrasty a celkovým grafickým zpracováním – veristickou inspirací a imaginativní hrou s černou a bílou na pozadí krvavě rudé.

            Nejrozsáhlejší úsek výstavy proti sobě v pomyslné přestřelce staví dvě bandy složené z hollywoodských hvězd a legendárních tvůrců československého filmového plakátu: v pracích Zdeňka Zieglera, Karla Vacy, Karla Machálka, Františka Šubrta, Petra Poše a dalších proti sobě pozdvihli kolty jak chladní pistolníci eastwoodovského typu, tak ženy Divokého západu. Stejně jako se ve westernu samotném střetává ledový klid s uvolněností a čirým žánrovým potěšením, i v prezentovaných plakátech sousedí strohost a jednoduchost s hravostí a nespoutanou fantazií.

Výstavy finančně podporuje Královéhradecký kraj.

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web