Černý Petr | Eva Horská

Černý Petr | Eva Horská

8. - 30. dubna 2019

Černý Petr, Člověk Moudrý  je živočich patřící do rodiny primátů.  Nejvíc příbuzný je se šimpanzem učenlivým, panem Troglodytem. Šimpanzí a lidský genom se podobají  z 98,5 %. Podle genetického vědce Goodmana by všichni žijící lidoopi měli postoupit do vyšší čeledi Hominidae a tři druhy by měly spadat přímo do rodu Homo: člověk Homo sapiens, šimpanz Homo troglodytes a šimpanz bonobo Homo paniscus. Oživenémý zájem člověka o nově potvrzeného blízkého příbuzného by mohl významně přispět k ochraně velkých lidoopů. Hrozí totiž, že některé druhy opic během několika let vymizí z volné přírody, pokud nebudou rychle přijata účinná ochranářská opatření. Zhruba 60%z celkových 504 druhů primátů hrozí vyhynutí.  Za prudký pokles jejich populace nemůže nikdo jiný než člověk. Největší hrozbu představuje ničení jejich přirozeného prostředí, jako jsou Amazonské a jiné deštné pralesy, kde obrovské plochy padají za oběť těžbě a zemědělství. Primáty ale ve stejné míře ohrožují taky pytláci a lovci. Vyhynutí některých druhů přitom může vést až k ohrožení celého ekosystému, varují vědci. Například gibboni roznášejí semena stromů, a pokud vymizí, budou v ohrožení i samotné lesy. Jediné, co může ohrožené primáty a celý ekosystém zachránit, je radikální změna lidského chování a celosvětových trendů. Problém je komplexní.

Člověk je evolučně nejsilnější,  je nás čím dál víc a potřebujeme víc prostoru. Naše kultura je pro přírodu destruktivní. Podle ekofilozofa Derricka Jensena  je důležité si to uvědomit. „Druhý krok je začít být loajální k přírodnímu světu, nikoliv našemu ekonomickému systému.

A jedna ze závažných věcí na tom, že je dnes všechno tak pokažené, je, že je před námi tolik práce na nápravě, a naprostá většina z nás prostě vůbec nic nedělá. Proto je důležité, že lidé musí v přírodě najít něco, co milují, a pak chránit to své milované. Protože řeky jsou dnes terčem útoku, lesy a pralesy jsou terčem útoku, louky a pole jsou terčem útoku. Takže najděte to, co milujete, a začněte to bránit.“

Prohra v této hře je, když zůstane člověk moudrý, Černý Petr sám. Je to jenom hra. Ve hře můžeme rozdávat karty znova. Země je jedna.

Lidé za sto let, pokud ještě tedy nějací lidé budou žít, se vůbec nebudou zajímat, jestli jsme měli opravdu hodně cool počítačové hry a jestli jsme spolu mohli mluvit po Skype nebo telefonu. Nebude je zajímat, jestli jsem si mohl dopřávat horké sprchy nebo jsme brali kvalitní léky. Bude je zajímat, jestli ještě mohou dýchat vzduch a pít vodu. Bude je zajímat, jestli je ještě země uživí. Takže stěžejní je toto – jak na prvním místě preferovat planetu Zemi a jak zajistit, že budeme žít tak, aby na tom Země byla lépe, než kdybychom na ní nebyli. Jak žít tak, aby svět byl lepším místem, protože jsme v něm žili. (Derrick  Jensen)

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web