Soutěž krátkých forem I 0+

(Soutěž krátkých forem), Various, Various 2005, původní znění / anglické titulky, 0 min

Po Iráku | Beyond Iraq | Tom Eldridge | USA | 2006 | 9 min.
Když byli mladší a ještě plní idealistického nadšení, odešli bojovat po boku americké armády do Iráku. Místo slávy si však odnesli těžká doživotní zranění nebo se vrátili zmrzačení. Mohli by propadnout zoufalství, beznaději a představě, že jejich bytí ztratilo smysl. Místo toho se jim podařilo najít novou sílu a optimismus a přijmout skutečnost takovou, jaká je. Dokázali se sami se sebou smířit. Mladí muži mohou navzdory postižením začít žít plnohodnotný život. Krátký dokument plný barev, energie a harmonie diváka přivádí doprostřed lyžařského areálu, kde se váleční veteráni za pomoci instruktorů sportovního tábora učí lyžovat, jezdit na snowboardu a těší se z radosti, kterou mohou přinášet zimní sporty. Dynamická hudba podkresluje jejich lyžařské dovednosti i výpovědi bývalých vojáků o své tragické minulosti, pocitech a náladách, které je provázejí od zranění až do současnosti. Jaká inspirace a životní energie může prýštit z lidí, kteří mají plné právo na chmury a deprese!

Bratr Gordon | Brother Gordon | Fredrick Johnson | USA | 2005 | 27 min.
Příběh Afroameričana Gordona začíná v Harlemu, kde vyrůstal s matkou a kde také narukoval jako voják do války ve Vietnamu. Dnes místo přehlídek veteránů pomáhá drogově závislým z celého světa v klášteře Thamkrabok v Thajsku zbavit se jejich závislosti a smířit se s vlastní minulostí. Vyprávění jednotlivých pacientů o jejich drogových zkušenostech se liší stejně jako jejich jazyky. Mnoho místních se stalo závislými na opiu, protože v jejich vesnici bylo jediným lékem na všechny nemoci a bolesti. Naopak ty, co pocházejí z Evropy nebo z Ameriky, přivedly k heroinu nejčastěji osobní problémy. Léčba a postavení v klášteře je pro všechny stejné, a tak má každý šanci na úplné uzdravení. Že je prostý život v buddhistickém klášteře otevřen lidem nejrůznějších osudů a původů nedokazuje pouze životní příběh bratra Gordona, ale i jeho způsob vyjadřování, intonace a mimika, které se hodí spíše do ulic Harlemu, přesto jsou to smířlivá a pravdivá slova buddhistického mnicha.

Plážová bouře jako žádná jiná | Era uma vez um arrastäo | Diana Andringa | Portugalsko | 2005 | 24 min.
Desátý červen, portugalská pláž Carcavelos, mnoho lidí se sluní a koupe. Zmatek. To jsou jediné jasné údaje, které se týkají onoho velkého případu. Večer se rozšířila zpráva o obřím masakru. Velká skupina mladých imigrantů přepadla relaxující turisty i domácí obyvatele, zbila je a okradla. Na místo neštěstí se dostavila policie, vše bylo vyfotografováno. Katastrofa! Ale byla vůbec nějaká? Den ode dne se informace a svědectví natolik proměňují, že se obyvatelé země i diváci jen stěží dopátrají pravdy. Objevují se údaje o tom, že masový zločin asi pěti set lidí působil děsivě, i o tom, že na pláži byl klid, pouze přišla skupinka asi čtyřiceti černochů, která vzbudila v lidech na pláži strach, aniž se čehokoli dopustila. Raději tedy zavolali policii. Dokument zachycuje neobjektivní práci médií, která jsou schopna natolik zmanipulovat přihlížející, že mohou způsobit silnou nenávist společnosti k imigrantům. Ukazuje předsudky, které ve společnosti vládnou, i možnosti toho, jak lze uvést v činnost celý státní aparát kvůli akci, jež byla možná pouhou fikcí. Film je jasným příkladem touhy po senzaci. Zviditelňuje problémy dnešního světa, v němž prakticky nelze odhalit pravdu. Autor zvolil velice vhodnou formu. Svou mozaiku o problému vytvořit si vlastní názor na základě faktů sestavil z mnoha svědectví. On jediný tedy stvořil nezaujatý obraz – je na divákovi, co si z této informační tříště odnese...

Zuřivost | Moment of Fury | Morvary Gozal | Denmark | 2005 | 10 min.
Ze států Arabského poloostrova budí největší pozornost západní společnosti především Irák, ale víme, jaké poměry panují v sousedním, rovněž muslimském Íránu? Tvůrci snímku Zuřivost použili současné i více než dvacet let staré televizní záběry z demonstrací a z tvrdých zásahů policie, které ilustrují politický vývoj země od boje za samostatnou vládu až po dnešek. Stále stejná skupina lidí u moci šikanuje civilní obyvatelstvo a posiluje své postavení náboženskou rétorikou i rigidními opatřeními. Krátké výpovědi převážně mladých odpůrců vládního systému přinášejí konkrétní svědectví o porušování lidských práv v této neoficiálně diktátorské zemi. Sledujeme příběh Mehregan, která studovala na univerzitě. Pak ale napsala esej kritizující propojenost vlády a náboženských struktur. Byla nařčena z provokace a předvolána k výslechu, po kterém potratila a okamžitě ji vyloučili ze školy. Jak se četnost výpovědí stupňuje, zrychluje se obrazová a zvuková stopa z demonstrací. Krátký íránský dokument bojuje s represivní atmosférou v zemi naléhavostí, jež by nás měla vyburcovat k zájmu a k rozhodnutí jednat.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web