SOSOI - autorské čtení Miroslava Sosoie 0+

0 min
SOSOI - autorské čtení Miroslava Sosoie

Miroslav Sosoi, narozen 20.5.1990Klatovech, básník, prozaik a textař, žijící v současné době v Regensburgu. Na portálu Databáze ústavu pro českou literaturu je uveden pod pseudonymem Mihayi Sosoi

Alibistické vyhledávání nádhery v zanícení mučivých, existenčních otázek a perspektiv. Filtrace. Pro bezpečí. Tak by se dal popsat autorův tematický obzor, jenž bývá přirovnáván k tvorbě A. Artauda, R. Wojaczka či CH.Bukowského. Navzdory tomu je však Sosoiova tvorba autorsky osobitá, nevšední, originální a lačně až živočišně nažitá. Rozporuplnost tvorby Miroslava Sosoie je příznačná i projevu, kdy během vypjetí veškerých emocí v agonické křeči "bezpečně filtruje" touhu oprostit vlastní tělesnou schránku epileptického vzezření. Autor bilancuje na ...nejasných hranicích racionality a to zcela vědomě.

Svoji samizdatovou prvotinuPOSIBILITA zavrhuje, je prý příliš agitační, což se již delší dobu neslučuje s autorovým názorem na tvorbu. Sosoiovu první sbírku TĚLA vydávává nakladatelství ČSAF, stejně jako jeho následující titul CRUOR BESTIA, ke které vytvořil dokumentaci fotograf David Těšínský.

,,Koketování s úchylkou, zachycenou někde na podzimní dásní letargického odchodu, na půl živý chci vidět, napůl živý chci cítit…´´

Na rozdíl od předchozích děl, v CRUOR BESTIA jsou poprvé publikovány básně v próze ale také i experimentální prozaické texty. Autorův titul POKÁNÍ na sebe nechal upoutat značnou pozornost nejen svou neotřelou surovostí nihilismu a dekadence, šibeničním humorem a přidrzlým sex appealem, ale zejména i dokumentárním snímkem LUNATICS, jenž pojednává o spisovatelově nestabilním životě, který tak výrazně ovlivnil jeho tvorbu v Plzni, kde autor toho času knihu POKÁNÍ dopsal. Dokument je klauzurním počinem studentů Ústavu umění a designu a grafika Šimona Sýkory. Publikaci POKÁNÍ také propůjčila své jméno formou ilustrací a kreseb malířka a hudebnice Kateřina Černá, a kurátor Západočeské galerie v Plzni/ZPCgalerie/Jiří Hlobil.

V Praze posléze dokončuje svůj první román DÉŠŤ KTERÝ NEBYL.

V současné době zpracovává publikaci ŽLUTEJ KRÁL pod hlavičkou nakladatelství HERE LOVE.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web