Rozdělené státy americké 0+

(Razdruzene drzave Amerike), Saso Podgorsek, SLO 2006, anglická verze, 76 min

Snímek zachycuje americké turné slovinské postavantgardní kapely Laibach. Koncerty probíhaly v roce 2004 v době prezidentských voleb, v nichž podruhé zvítězil George Bush.

První z patnácti koncertů odehráli ve Washingtonu den po oznámení volebních výsledků. Tmavé mraky zakryly oblohu a pršelo. Podgoršek natáčí USA v době, kdy vede přímou válku v Afghánistánu a Iráku a bojuje s celosvětovou hrozbou terorismu. Tyto události rozdělují zemi.

Reportáž z turné zachycuje povolební kolorit. Města jsou polepená plakáty, ale jídelny rychlého občerstvení stále stejně svítí do noci. Pravda není pravdivá, říkají členové kapely a ke slovu se dostávají američtí fanoušci, v jejichž poznámkách převládá divoce protikonzervativní tón.

Skupina Laibach je hudební sekcí uměleckého sdružení N.S.K. (Neue Slowenische Kunst), jehož členové provokativně recyklují náboženské symboly, nacistické umění a socialistický realismus, aby brutálně ironizovali totalitní estetiku. Pro Laibach je charakteristický dunivý pochodový rytmus a ryčné fanfáry.

Muzikanti jsou přesvědčeni, že umění komunismu, fašismu a všech odstínů nacionalismu je v podstatě totožné, neboť slouží k usměrňování davu. V tomto smyslu představovala jejich cesta po Americe novou konfrontaci.

(Petr Kubica - MFDF Jihlava)

Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web