Opravdová kuráž | speciální westernový večer 0+

(True Grit), E. Coen - J. Coen, USA 2010, anglicky / české titulky, 150 min

Znamenitý western bratrů Coenových, ozdobený deseti nominacemi na Oscary. Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin a Hailee Steinfeldová v nové verzi slavného románu Charlese Portise.
Film představí Karel Jordán, autor knihy Tenkrát na Západě (Mladá fronta, 2011), zabývající se historií tohoto žánru. Publikace přináší divácký pohled na kovbojky v našich poválečných kinech, tedy na limitovaný přísun amerických originálů a evropské náhražky nejrůznějšího druhu a kvality. Vedle zámořské klasiky tu proto najdete také kapitoly o spaghetti westernech, západoněmeckých mayovkách, indiánkách z NDR, Limonádovém Joeovi či socialistických easternech. Nechybí ani přehled revizionistických, extravagantních a současných westernů, od Eastwooda přes Peckinpaha či Costnera až po Tarantina, Rodrigueze nebo animovaného Ranga.

A uslyšíte i něco navíc: plán natáčení westernů v letech 2012 – 2015/ Vstanou noví pistolníci!

Po vraždě svého otcem nájemným zabijákem Tomem Chaneym se čtrnáctiletá farmářská dívka Mattie Rossová vydává chytit vraha. Na pomoc si najde nejtvrdšího marshala, jakého najde, muže se skutečnou kuráží, Reubena J. Roostera Cogburna. Mattie trvá na tom, že se přidá ke Cogburnovi, jehož opilecký, líný a celkově zavrženíhodný charakter nesedí k její víře v něj. Proti jeho přání se k němu připojí na cestě do indiánského území při hledání Chaneyho. Připojí se k nim Texas Ranger LaBoeuf, který chce Chaneyho z vlastních důvodů. Neobvyklé trio najde po cestě nebezpečí a překvapení a odvaha každého z nich bude vystavena zkoušce.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web