Histoire(s) – Carte Blanche à la Cinémathèque de Tanger 0+

various, 0000, původní znění / české a anglické titulky, 180 min
Histoire(s) – Carte Blanche à la Cinémathèque de Tanger

Ve svém druhém pražském vydání, Transeuropa Festival chce mluvit o hlavním tématu – nových formách politické mobilizace. Na obou stranách Středozemního moře vidíme lidi hledající sílu k vyjádření své nespokojenosti a k učinění konkrétních kroků pro změnu situace. Různé země a různé společnosti zjistily, že mají podobné potřeby. V tomto novém kontextu chceme nabídnout alternativní pohled na arabský svět prostřednictvím videí a diskuse, který usnadní různorodé porozumění jednomu z našich nejbližších sousedů.

Le Cinémathèque de Tanger, náš partner při této akci, pro nás připravil výběr krátkých filmů vytvořených arabskými filmaři a umělci. Skrze umělecké přístupy a různorodé techniky, jako jsou intimní příběh, video art a dokument, filmy ukážou rozdílné tváře arabských společností před arabským jarem.

Navazující diskuze se bude inspirovat tématy vznesenými ve filmech. Díky našim hostům, Marku Čejkovi z Masarykovy univerzity, Pavlu Baršovi z Karlovy univerzity, Šádí Shanaáhovi z Česko-arabského centra pro kulturní dialog a Yasirovi Danieli Reizkovi novináři a zpravodaji arabských periodik ve Střední Evropě, se pokusíme analyzovat příčiny, které dovedly arabské země k nedávným událostem arabského jara, dozvukům v Evropě a potenciálním souvislostem s minulou a současnou situací v Evropě a České republice.

Mezi 9. a 26. květnem současně ve 12 zemích a 14 městech v Evropě, European Alternatives a Transeuropa Network organizují Transeuropa Festival, první transnacionální festival o kultuře, umění a politice. Jeho hlavními témata – migrace, ekonomická krize a nové formy politické mobilizace – budou uchopena prostřednictvím umění, projekcí, hudby a diskuse. V Praze se uskuteční 7 akcí v období od středy 9. do neděle 13. května.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web