Filmová noc 0+

Various, Various 2000, původní znění / české titulky, 374 min

Nultý kilometr
V únoru 1988 během íránsko-irácké války mladý Kurd Ako sní o tom, že opustí zemi. Jeho žena Selma to odmítá, dokud bude její otec naživu. Ako je násilím odvelen na frontu do armády Sadama Hussaina. Voják proti své vůli Ako hledá marně způsob, jak se správně zranit, aby byl demobilizován. Jednoho dne dostane rozkaz, dopravit ostatky válečného hrdiny jeho pozůstalým. Na této misi ho doprovází arabský řidič taxíku. Kurd, Arab a rakev mučedníka zahalená iráckou vlajkou… Tento zvláštní konvoj projíždí zemí z jihu na sever až ke kurdským horám. Možná příležitost pro Aka konečně odejít ze země…

Země nikoho
Uprostřed války v Bosně, rok 1993. Příběh dvou vojáků, Cikiho z Bosny a Nina ze Srbska, je zasazen do „země nikoho“ mezi nepřátelskými liniemi, kde jsou oba vojáci izolováni Zatímco se tito muži snaží najít řešení spletitého problému, francouzský příslušník OSN jim nabídne pomocnou ruku, ačkoliv to je proti rozkazům nadřízených. Média této situace zneužijí a promění obyčejnou událost v mezinárodní mediální show.

Vodka Lemon
Uprostřed zasněžených plání zapadlá arménská vesnička. Sovětský svaz se rozpadl a zde zavládla zas jen nouze a chaos. Vypadá to, jako kdyby sem, mezi Kurdy, už nikdy nemělo přijít jaro a blahobyt. Zůstávají tady jen ti, kteří nemohou nebo nechtějí odejít. Snímek Vodka lemon ukazuje s citem i humorem tragicky absurdní a pro mnohé nepochopitelný život na venkově v jedné z bývalých republik Sovětského svazu, kde vládne bída a kde se nostalgicky vzpomíná na staré časy. Vzpomíná i šedesátiletý Hamo Isko – nepotřebný, osamělý válečný veterán, pravidelně navštěvující hřbitov - svou nedávno zemřelou manželku Gulistan. Hamo má neschopného syna a hezkou vnučku, jejíž vyhlídky na sňatek z lásky jsou minimální. Druhý syn sice emigroval do Francie, ale domů posílá jen žádosti o peníze. Ale pořád existuje naděje a budoucnost a Hamo je potká na své pravidelné cestě za minulostí – za manželkou - v Nině, která nikdy nemá dost peněz na autobus. Něco se od sovětských časů nezměnilo - pořád mrzne až praští, vítr stále láme stromy, lidé se žení, vdávají, milují a hádají, a ať se děje cokoliv, muži vysedávají na zápraží, rokují a pijí vodku.

Boží zásah
E.S., Palestinec žijící v Jeruzalémě je zamilován do palestinské ženy z Ramalláhu. Jeho život se dělí mezi setkávání se svojí láskou a nutnost starat se o svého velmi oslabeného otce. Z důvodu politické situace žena nesmí jít dál než ke kontrolní hlídce, která je mezi dvěmi městy. A tak se schůzky milostného páru odehrávají na opuštěném parkovišti blízko kontrolního stanoviště.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web