Adresát neznámý + Muž, který sázel stromy 0+

(Adresát neznámý + Muž, který sázel stromy), Jan Jiráň, CZ 2008, česká verze, 90 min
Adresát neznámý + Muž, který sázel stromy
Adresát neznámý
Autor: Kressmann Taylor
Čte: Marek Eben, Ivan Trojan

Autorka ve své próze otevírá působivý a šokující příběh. Ač je neobyčejně dramatický, před čtenářem se vynořuje nepřímo - prostřednictvím dopisů, které si vyměňují dva přátelé. Dopis po dopise sledujeme přerod jednoho z hrdinů, obchodníka s uměním a liberála amerického typu, v nadšeného nacistu. Silný námět, neobvyklá forma a dokonalá pointa. Již první uveřejnění v americkém časopise Story v září 1938 vyvolalo menší senzaci. Dnes se toto drobné dílko ve světě dožívá zasloužené renesance a nového úspěchu. Bestseller v nejlepším slova smyslu přeložený do šestnácti jazyků. Příběh byl v roce 1944 zfilmován, scénář napsala sama autorka a film získal Oscara.

Kathrine Kressmann Taylor (1903-1996) | Je autorkou tří knih a řady kratších próz, z nichž jedna byla zahrnuta v roce 1956 do výboru nejlepších amerických povídek. Celkem devatenáct let učila v kurzech tvůrčího psaní a publicistiky na Gettysburg College v Pennsylvánii, kde se jako první žena stala řádnou profesorkou.

Nahrávka vznikla podle knihy Kressmann Taylor - Adresát neznámý vydané nakladatelstvím Academia v roce 2003, z anglického originálu Address unknown, vydaného v roce 2001 nakladatelstvím Washington Square Press, přeložila Dagmar Steinová, zvuk, střih a mastering Martin Dušek, ilustrace na obálce René Magritte, Infinite Gratitude, 1963 © ADAGP, Paris 2009, nahrálo Tympanum v Praze v červnu 2009 ve studiu Svengali, partnery nahrávky jsou společnosti Meibes s.r.o., IMG a.s. a Aletheia s.r.o.


Muž, který sázel stromy
Autor: Jean Giono
Čte: Marek Eben

Mistrovská povídka francouzského autora Jeana Giona z roku 1953. Stylově čisté a dějově jednoduché vyprávění o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provence, s nímž se v roce 1913 autor poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1945 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se se stromy vrátila voda, život a lidé.

Jean Giono (1895–1970) francouzský spisovatel, jehož románové dílo se zabývalo zejména vesnickým životem v malebné Provence, odkud pocházel a kde také žil. Hrdiny prvních Gionových knih nebyli lidé, ale příroda: země, řeka, hory. Vyzdvihuje člověka, který žije instinktivně a v souladu s přírodou a jejími zákony. Kromě nejslavnějšího Muže, který sázel stromy u nás také vyšla povídka Hlasy země.

Nahrávka vznikla podle knihy Jeana Giona Muž, který sázel stromy vydané nakladatelstvím Vyšehrad v roce 1997, z francouzského originálu L´homme qui plantait des arbres vydaného nakladatelstvím Gallimard přeložila Zdeňka Stavinohová, hudba Marek Eben, hudbu nahrála skupina Bratři Ebenové – Marek, Kryštof a David, Pavel Skála, Jiří Veselý, Jaromír Honzák, Jiří Zelenka, hudba nahrána a smíchána ve studiích Sono Records, zvuk Tomáš Jakl, mix Tomáš Jakl a Pavel Skála, zvuk a střih mluveného slova a mastering Ladislav Reich, nahráno ve studiu DAMU, nahrálo Tympanum v Praze v září 2008.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.

Ohodnoťte nový web